Płatna matura - kto musi płacić i ile?

Chcesz ponownie podejść do matury? Sprawdź, czy obowiązuje Cię nowa opłata!

Centralna Komisja Egzaminacyjna opublikowała cennik opłat za ponowne przystąpienie do egzaminu maturalnego.

 

Opłata za maturę w 2019 r.

Aby poprawić wynik zdanej wcześniej matury albo podjąć kolejną (co najmniej trzecią) próbę zaliczenia niezdanego wcześniej roku egzaminu, trzeba zapłacić 50 zł.

Opłatę trzeba uiścić również wtedy, gdy we wcześniejszym roku złożyłeś deklarację maturalną z jakiegoś przedmiotu, ale nie przystąpiłeś do egzaminu, a w tym roku chcesz.

Koszt przystąpienia do matury wynosi 50 zł obowiązuje za każdy egzamin, więc jeśli planujesz przystąpienie do części pisemnej i ustnej – przygotuj 100 zł. Podobnie, jeśli zdecydujesz się zdawać egzamin trzeci raz z kilku przedmiotów, będziesz musiał wydać wielokrotność 50 zł za każdy egzamin.

 

Od opłaty za maturę zwolnione są osoby, które próbę podejmują po raz drugi – dopiero trzecie podejście jest płatne. Uwaga! Nie dotyczy zdawania egzaminu w terminie dodatkowym i poprawkowym w tym samym roku – za to nie ponosi się opłaty.

Nie muszą ponosić opłaty również Ci absolwenci, którzy np. w 2015 roku zdawali przedmiot dodatkowy (np. biologię) na poziomie podstawowym, a w 2019 roku chcieliby zdawać ten sam przedmiot na poziomie rozszerzonym. Analogicznie, jeśli zgłosili chęć zdawania przedmiotu dodatkowego na poziomie podstawowym, ale nie przystąpili do egzaminu, a teraz zdają egzamin na poziomie rozszerzonym  są traktowani jak przy pierwszej próbie, czyli bez opłat.

Pamiętaj, jeśli to Twoja pierwsza poprawka matury – nie ponosisz opłaty.

Więcej informacji: www.cke.gov.pl


TERMINY

Jeśli zdecydowałeś się na ponowne przystąpienie do egzaminu maturalnego, nie zwlekaj! Już tylko do 7 lutego możliwe jest składanie nowej deklaracji maturalnej i uiszczenia opłaty.

Krok 1: Wypełnij deklarację maturalnej. Możesz to zrobić online

Krok 2. Do 7 lutego 2019 r. złóż wydrukowaną deklarację w szkole, do której uczęszczałeś.

Krok 3. Do 7 lutego 2019 r. dokonaj  wpłaty na konto właściwej Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej. Numer konta znajdziesz na stronie internetowej OKE.

 

 

Źródło: www.MEN.gov.pl / www.CKE.edu.pl                                                        

 

Strona korzysta z plików cookie. Dowiedz się więcej
Możesz okreśclić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
Rozumiem