Ostatnie dni do matury – zaplanuj je z głową!

Maturzysto, przed Tobą ostatnie dni przygotowań do egzaminu dojrzałości. Albert Einstein powiedział: „Każdy głupi może wiedzieć. Sedno to zrozumieć”. Dziś chcemy podpowiedzieć Ci, jak efektywnie wykorzystać ten czas. Ostatni tydzień przed maturą to przede wszystkim ogromny stres. Na szczęście istnieje wiele sposobów, by skutecznie go zredukować i mianować naszym sojusznikiem w walce o jak najlepsze wyniki. 

 

Powtórki z Pomodoro

Technika Pomodoro pomoże Ci podkręcić tempo nauki dzięki koncentracji na kluczowych tematach i jednocześnie wyznaczy czas na regeneracyjne przerwy. To prosta, sprawdzona i skuteczna metoda, której celem jest nauczenie się jak najwięcej w jak najkrótszym czasie. Matura jest idealnym projektem do wykorzystania Pomodoro. Na czym to polega?

Pracę należy zacząć od podzielenia materiału powtórzeniowego na mniejsze części (tzw. Pomidory),  i zaplanować między nimi krótkie przerwy. Czas trwania  powtórek i przerw powinien być dostosowany do indywidualnych potrzeb, jednak przyjęto, że zastosowanie odpowiednich ram czasowych przyzwyczaja mózg do maksymalnej koncentracji w danym okresie. Cykl pracy z Pomodoro może wyglądać następująco:

  1. Wybór zagadnienia do omówienia (skuteczną techniką jest mówienie/czytanie na głos, robienie w tym czasie mapy myśli, czytanie vademecum),
  2. Ustawienie timera na 25 minut.
  3. Maksymalne skupienie na zadaniu, unikanie tzw. rozpraszaczy (telefonu, zagraconego miejsca pracy)
  4. Zrobienie 5-minutowej przerwy po upływie 25 minut, a następnie ustawienie timera na kolejnego Pomidora.

Po 4 cyklach można zrobić dłuższą przerwę (15–20 minut).

Pomodoro pozwoli Ci zniwelować stres, który pojawia się ze względu na często występującą prokrastynację (czyli przekładanie czegoś na później, uczenie się na ostatnią chwilę). Dzięki tej metodzie uczymy się zarządzać swoimi działaniami w czasie, kształtujemy umiejętności organizacyjne, które są przydatne nie tylko w gorącym okresie maturalnym.

Podejdź do tematu kreatywnie

„Powiedz mi, a zapomnę; pokaż mi, a zapamiętam; pozwól mi zrobić, a zrozumiem.” Już Konfucjusz wiedział, że najbardziej efektywną metodą jest angażowanie wielu zmysłów w procesie nauki. Każdy z nas ma inny styl uczenia się, a rozpoznanie go może znacznie ułatwić proces przyswojenia wiedzy. Postaraj się twórczo podejść do nauki. W ostatnie dni przed maturą nie jesteś w stanie nauczyć się całego podręcznika. Dlatego tak ważne jest optymalne wykorzystanie takich materiałów, jak vademeca, testy maturalne, filmiki, notatki, mapy myśli, a także kolorowe karteczki czy zakreślacze. Dzięki nim utrwalisz wiedzę i szybciej zauważysz swoje braki. Przegląd najważniejszych zagadnień z repetytorium pomoże Ci ułożyć plan na ostatni tydzień. Nie ucz się przez cały dzień jednego przedmiotu – staraj się różnicować przyswajane tematy.

Przydatne aplikacje na telefon

Nie rozstajesz się z telefonem? Spraw, by czas poświęcany na jego sprawdzanie wykorzystać efektywnie. Pobierz naszą aplikację mobilną Gram i Zdam – Matura, i powtarzaj do egzaminu, gdziekolwiek jesteś. Kupując wersję papierową naszego vademecum, dostajesz również kod dostępu do internetowej bazy Giełdy Maturalnej, dzięki której możesz się mobilnie uczyć.

Nie zapominaj o odpoczynku

Wiosna i coraz piękniejsza pogoda sprzyjają temu, by spędzać czas na świeżym powietrzu. Pamiętaj o tym, by się dotlenić i znaleźć czas na relaks w przerwach między nauką. Spędź go aktywnie, rób to, co lubisz. Pozwoli Ci to naładować baterię i zyskać potrzebną energię. Pamiętaj, że nikt nie jest stworzony, by być skupionym 24 godziny na dobę! Ważne jest rozpoznanie szczytowych momentów naszej efektywności i koncentracji. Poznanie własnej krzywej wydajności i krzywej koncentracji umożliwi optymalne wykorzystanie pozostałego czasu. Więcej na ten temat przeczytasz na blogu Katarzyny Antosiewicz – wiedza, edukacja, rozwój.

Pamiętaj, że „to, co my wiemy, to tylko kropelka –  czego nie wiemy to cały ocean” (Isaac Newton). Zawsze okaże się, że czegoś nie pamiętasz, ale nie przejmuj się tym. Nawet najlepszy uczeń w szkole nie opanuje perfekcyjnie całego materiału ze wszystkich przedmiotów. Wykorzystaj pozostały czas przez jego zaplanowanie. Przygotowaliśmy dla Ciebie testy, vademeca i platformę edukacyjną
  Giełda Maturalna. Mamy nadzieję, że nasze materiały będą właściwym kołem ratunkowym.

Życzymy Ci jasności umysłu Einsteina, wytrwałości Forresta Gumpa i waleczności Wonder Woman. Połamania piór!

Strona korzysta z plików cookie. Dowiedz się więcej
Możesz okreśclić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
Rozumiem