Matura ustna z polskiego - trudne zadania językowe

Matura ustna z polskiego to zdaniem maturzystów najbardziej stresujący egzamin. Nie dość, że trzeba się wykazać dużą wiedzą, to jeszcze wypowiadamy się ustnie przed komisją egzaminacyjną. Jak się do tego dobrze przygotować?

W przeciwieństwie do egzaminu pisemnego nie ma tyle czasu na zastanowienie się, nie ma pola na skreślenie błędnej odpowiedzi i przygotowanie jej od nowa. Podczas matury ustnej trzeba się zmierzyć z wiedzą oraz własnym stresem.

Jak pokonać stres przed maturą ustną?

 Jest na to wiele sposobów. Najskuteczniejszym jest stopniowe oswajanie się z nim, najlepiej w praktyce. Możesz zacząć od przygotowania swojej wypowiedzi na przykładowe pytanie maturalne i wygłoszenia jej na głos w swoim pokoju. Następnym razem umów się na wspólną naukę z kimś z klasy i na zmianę odpowiadajcie przed sobą. Gdy opanujesz wypowiedź przed kolegą, spróbuj wygłosić odpowiedź na przykład przed rodzicami. W szkole nie unikaj zgłaszania się do odpowiedzi, pamiętaj, że każda okazja do mówienia przed publicznością wzmacnia Twoją umiejętność radzenia sobie z takim stresem.

Pytania na maturze ustnej z polskiego

Najlepszych sposobem na skuteczne przygotowanie do matury ustnej jest przerobienie różnorodnych pytań, które mogą się pojawić na takim egzaminie. Wyróżnia się trzy typy takich zadań:

- zadania ikonograficzne

- zadania literackie

- zadania językowe.

Dziś prezentujemy Wam zestaw zadań językowych. Znajdziecie w nim przykładowe zadanie z rozwiązaniem oraz zadanie do samodzielnego opracowania.

[POBIERZ ZESTAW ZADAŃ]

 

W kolejnych odsłonach tego cyklu przedstawimy wam przykładowe zadania ikonograficzne oraz literackie. Śledźcie nasz profil na Facebooku.

Chcesz więcej zadań z matury ustnej? Zarejestruj się na Giełdzie Maturalnej. Zapoznaj się również z naszymi publikacjami „Język polski. Matura 2021. Vademecum”, a w strefie Matury ustnej znajdziesz zestaw aż 50 pytań maturalnych oraz obszerne omówienie motywów literackich.

 

 

Strona korzysta z plików cookie. Dowiedz się więcej
Możesz okreśclić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
Rozumiem